Preporuka za prehranu i životni stil tijekom proljeća
Adana Kala (proljetno godišnje doba)
Promjena u godišnjem dobu donosi promjenu u našu prehranu i životne navike. Kako se godišnje doba mijenja tako se mijenjaju i kvalitete/osnovni elementi (Bhuta – eter, zrak, vatra, zemlja,voda). Ayurveda zato gleda svako godišnje doba kao zaseban sustav koji utječe na čovjeka i prirodu. Mijenjanjem doba dolazi do promijene u odnosu elemenata koji će utjecati na stanje dosha (vata, pitta i kapha). Određeno godišnje doba ima određene „zahtjeve“ od čovjeka i nudi mu rješenja putem sezonskih potrepština.
Proljeće je po mnogima naljepše doba godine. Doba kada se uspavana priroda budi, kada izlazimo iz sivila u šarenilo boja, raspoloženja i emocija. Kako priroda cvjeta tako i naše raspoloženje i volja jačaju. Sve oko nas vibrira, sve je živo i sve se pokreće. Slični procesi se pokreću i u našem tijelu. U proljeće cvate puno biljaka i šire svoj miris i pelud što Vata i Pitta konstitucijske tipove čini vrlo sretnim. Isto tako osobe Kapha konstitucije ili one koje imaju viška Kaphe u organizmu nailaze na probleme kao alergije, peludne groznice, problemi sa sinusima itd.
Ovaj period je sastavljen od elementa vatre i vode koji zajedno čine Pitta doshu. U proljeće radimo na tome da „iscijedimo“ višak vode i sluzi – Kapa doshe i uravnotežimo element vatre i vode. Previše elemenata vode i povišeni element zemlje – Kapa dohse, stvara u nama osjećaj težine, letargije, tromosti, kao da smo puni blata, ukratko toksina zvanih Ama. Previše elemenra vatre i vode dovodi naše tijelo do upalnih procesa, glavobolja (naročito sinusnih), alergija itd.
Izbjegavajte:
- Obilne obroke i tešku hranu
- Masnu hranu i intenzivno slatke, kisele i slane namirnice
- Crveno meso, tunu, morske plodove i pačije meso
- Mliječne proizvode osim mlaćenice i lassija
- Pšenične proizvode (bijeli kruh, pekarski proizvodi, tjestenine)
- Rižu (sve vrste osim basmati)
- Banane, avokado, kokos, datulje, lubenicu, dinje, krastavce, buće, tikve, batat
Ayurvedski pripravci (dodaci prehrani):
Kako je na proljeće Kapha dosha najizraženija, savjetuje se uzimanje biljaka koje čiste tijelo od sluzi i pomažu da se oslobodimo viška tekućine i toksina.
Neke od pogodnih ayurvedskih pripravaka za proljeće su biljke: tulsi, sladić, aswhagandha, češnjak, triphala i triphala guggulu, bibhitaki, guduchi, shilajit.
Jako dobar detoks čaj koji će pojačati Agni, smanjiti masno tkivo, pomoći pri izbacivanju toksina i koji je blagi diuretik je kombinacija slijedećeg sjemenja u istom omjeru: korijander, komorač i kumin.
Druga opcija je kombinacija zvana Trikatu: isti omjer praha crnog papra, đumbia i dugog papra.
Sa našeg podneblja biljke kao: čičak, maslačak, kopriva, češnjak, sladić…
Prehrana koju Ayurveda preporučuje za proljeće:
Ovo je jedino doba godine kada nam Ayurveda govori da možemo slobodno postiti. Najbolje bi bilo jednom tjedno i to na soku od jabuke ili nara. Izbjegavajte hladna pića i sladolede, strpite se do ljeta kada je to poželjno! Izbjegavajte spavanje popodne jer to opet povećava Kapa doshu, smanjuje probavnu vatru-Agni i usporava probavu. Zato se opet strpite do ljeta jer je to tada dozvoljeno.
Jedite manje obroke više puta dnevno, a između obroka jedite voće. Tijekom proljeća izbjegavajte tešku i masnu hranu, slatke, kisele i slane namirnice jer imaju tedenciju povećati Kapha doshu. Striktno izbjegavajte crveno meso i tunu, mliječne proizvode osim mlaćenice i lassija te povremeno svježeg sira ili ghee-a. Morski plodovi ili pačje meso isto povećavaju Kapha doshu tako da bi i to trebalo izbjegavati.
Žitarice koje trebate izbjegavati su: pšenica, smeđa ili bijela riža (osim basmati vrste), tjestinine (kukuruzna, rižina ili neka druga vrsta koja nije pšenična je ok), bijeli kruh i pekarsi proizvodi.. Izbjegavajte avokado, banane, kokos, datulje, lubenicu ili dinje, krastavce (friške ili ukiseljene), buće ili tikve, batat jer sve navedeno povećava Kapha doshu.
Jedite namirnice koje su: gorke, trpke i ljute.
- Kao što su na primjer mahunarke (leća, grašak, slanutak, grah, mlade mahune soje).
- Žitarice: amarant, ječam, heljda, kukuruz, raž, zob, proso.
- Najbolje voće je: jabuke, kruške, nar, bobičasto voće, trešnje, marelice i suho voće kao grožđice.
- Povrće koje je naročito dobro za Kapha doshu i sezonu su artičoke, šparoge, cikla, brokula, karfiol, mrkva, salata, rotkvica (rotkve) i sve vrste zelenog lisnatog povrća.
- Luk i češnjak sa umjerenim začinima su poželjni u ovoj sezoni.
Za doručak možete jesti voće ili zobene ili ječmene pahuljice krupnog tipa (sa bademima i grožđicama) ili palačinke od heljdinog brašna (može i ječmeno, zobeno, kukuruzno), meni su osobno najfinije sa heljdinim.
Ručak i večera bi trebali biti laganiji jer se pokušavamo riješiti viška Kaphe koja se akumulirala tijekom zime, a ne nadodati još. Kombinacije gore navedenih mahunarki i žitarica sa povrćem je idealna za smanjivanja Kapha doshe. Krompir je dobar izbor bilo da ga zapečete ili kuhani ili pire kao prilog.
Obrok možete završiti sa mlaćenicom ili jogurtom koji razrijedite sa vodom u omjeru jogurt 1 dio, a voda 2 dijela te u to dodate prstohvat suhog đumbira ili kumina. Čim padne mrak ne jedite jogurt ili tvrde sireve. Koristite med kao zaslađivač ili jednostavno popijte toplu vodu sa čajnom žličicom meda na tašte ili između obroka. Možete na tašte popiti dvije čajne žličice domaćeg jabučnog octa i jednu čajnu žličicu meda sa toplom vodom pa jedite nakon 10-15 minuta. To je jako dobro za čišćenje toksina.
Vježbe za poljetnu sezonu:
>Dižite se rano, najbolje sa izlaskom sunca.
Yoga vježbe koje su pogodne za proljeće i smanjuju Kapa doshu su:
- pozdrav suncu,
- luk, most, lotus,
- lav, deva, kobra, krava, mačka
- tvist kralježnice
Svakako se savjetujte sa stručnom osobom vezano za yoga položaje!
Pošto je u ovoj sezoni povećano masno tkivo (medha dathu) poželjno je vježbati dosta intenzivno kao trčanje, joggiranje, planinarenje, bicikliranje i sve vježbe koje vam tjeraju znoj van.
Obratite specijalnu pozornost na njegu gornjih dišnih puteva
Zbog visoke Kapha doshe tijekom proljeća postoji izrazita tendencija nakupljanja sluzi u disajnim putevima. Jako dobra navika tijekom proljeća je ukapavanje medicinskog ulja (nasya) u nos. Kapi za nos zvane Shadbindu ili Anu tailam su idealne kao svakodnevna higijena koja će držati kanale sinusa slobodne od sluzi i glavobolja.
Iskustva:
Kakva su vaša iskustva sa prilagodbom na proljeće? Imate li neki savjet za podijeliti ili biste željeli nešto komentirati? Jeste li do sada primjenjivali neki od gore navedenih savjete – ukoliko jeste recite nam kakvo je bilo vaše osobno iskustvo i kakvi su bili rezultati.
Podijelite svoje iskustvo, komentar i mišljenje u polju za komentare na dnu stranice.
Upozorenje
Informacije iznesene u ovoj objavi preuzete su sa interneta. Blog je informativno-edukativnog karaktera, nije namijenjen terapiji, dijagnostici ili liječenju bolesti.